אבטיפוס

אבטיפוס של מכונית עתידיתבניית אבטיפוס היא כמו הריון: כל התכניות, החלומות, התקוות והציפיות מתנקזות לרגע הלידה ולמפגש עם המודל הראשון, המסמן את תחילתו של המימוש, בדרך להגשמה.

הבייבי שלכם
הגיתם רעיון מוצלח, עליתם על פטנט מדהים או שעלתה במוחכם דרך לשכלול מהפכני, ועברתם דרך ארוכה עד לפיתוח: אין ספור שרטוטים, הדמיות ממוחשבות ושאר אמצעי המחשה הם בגדר תיאוריה "על הנייר". ייצור אבטיפוס הוא השלב שבו כל התיאוריה קורמת עור וגידים, במהלכו מתברר האם המוצר באמת עובד כפי שחזינו, האם יש בו כשלים שלא יכולנו לצפות בשלב התיאורטי, וכיצד ניתן לשפר אותם.

בודקים מכל כיוון
באמצעות אבטיפוס ניתן לבצע למעשה מעין "הרצה" ראשונה, לחקור וללמוד אותו לעומק כמו גם להתנסות בשימוש בו תוך שימת לב למספר דגשים: פרמטר אחד שיש לבחון בדקדקנות הוא תקינות המנגנונים המרכיבים אותו, בעוד שפרמטר אחר מתייחס לעיצוב שלו ולנוחות השימוש.

אך בעוד שמוצר שעבר את כל הבדיקות מיוצר בפס ייצור, הרי שבניית אבטיפוס בראשית דרכו מצריך עבודה פרטנית, תוך שימוש בשיטות ומשאבים שונים.
רק כאשר מדובר באבטיפוס איכותי ועובד, שעבר מקצה שיפורים במידת הצורך, ניתן לרשום את הרעיון כפטנט ולהתקדם לשלב הייצור.
יש לציין, כי לעתים קרובות אבטיפוס הוא בבחינת מוצר מוגמר, ולא אמצעי המחשה בלבד.

כזה, אבל בגדול
אחת התועלות המשמעותיות שמספק אבטיפוס הוא השימוש בו ככלי שיווקי, אותו ניתן להציג בפני משקיעים פוטנציאליים ולגייס תקציבים במידה והוא מוצלח. בנוסף, מרגע שמדובר במודל המתפקד טכנולוגית, הוא תומך בפרקטיקה של המוצר הסופי, ובעצם מוכיח כי הוא אכן בר ביצוע מן ההיבט הטכני.

למעשה, על בסיס ייצור ראשוני זה של אבטיפוס ייושם המוצר הסופי, כשלב המהווה הליך פיתוח אחרון, למעט במקרים של מוצרים גדולים מאוד, בהם מקובל לייצר מספר מודלים בקנה מידה הקטן משמעותית מן הגרסה הסופית.

כיצד נבנה את המודל?
ההשקעה בבניית אב הטיפוס היא בעלת חשיבות רבה, שכן על המודל הראשוני למלא אחר צרכים רבים, הן מן ההיבט השיווקי והן מן ההיבט הטכנולוגי. משום כך, משאבים רבים מופנים לבנייתו, ולא פעם אף נעזרים בחברה חיצונית המתמחה בתחום, ובקיאה בהליכים הדרושים.

ישנם יזמים המעדיפים לבנות את האבטיפוס ללא עזרתה של חברה חיצונית אחת, בין היתר משום שהם חוששים מפני גניבת הרעיון בשלב כה רגיש של הפרויקט טרם נרשם כפטנט, ובאופן זה הם מגנים עליו. על כן, מפוזרים חלקי המודל בין מספר בתי מלאכה ומהנדסים, ומאוחדים בסוף לכדי מודל אחד.

ישנם הבדלים מהותיים בתהליכי הפיתוח והייצור של האב טיפוס, הקשורים קשר ישיר לסוג המוצר או הטכנולוגיה.
בין הטכנולוגיות המשמשות לבניית המודל נזכיר את ההדפסה התלת ממדית המייצרת מודלים מפלאסטיק, כמו גם מכונות עיבוד שבבי וציוד הלחמה ובדיקת PCB.


מופיע ב: תוכן שימושי

דילוג לתוכן