השתלות שיניים

אחד ההבדלים העיקריים בין השתלות איברים לבין השתלות שיניים הוא השימוש באיבר מלאכותי שהמקור שלו אינו אורגני.

השתלות שיניים
בדרך כלל, אחת הסיבות לכך שהתורים להשתלת איברים כגון לב, קרניות או כבד הם ארוכים מאוד, טמונה בהכרח להמתין למותו של התורם המתאים. מקאברי ככל שהדבר נשמע, זהו הבסיס המניע כיום לתחום רפואה זה, או במילים אחרות: מישהו צריך למות כדי שמישהו אחר יזכה בחיים. אחד הסיכונים המיידיים בסוג השתלות של איברים הוא האפשרות שהגוף ידחה את האיבר הזר, ומשום כך נוטלים המושתלים טיפול תרופתי למשך שארית חייהם, כדי למנוע את הדחיה.

השתלות שיניים הן אופרה אחרת לגמרי: ראשית, אין סכנת חיים המרחפת מעל ראשו של המטופל במידה ולא יעבור את ההשתלה, כי אם מדובר בעיקר שיפור איכות חייו. שנית, לא מדובר בשתלים ממקור חי, ובנוסף, אחוזי ההיקלטות הם גבוהים מאוד.

מכים שורש
שתל דנטליהשתלות שיניים מבוצעות על ידי מספר מניפולציות הנשענות על תהליכים טבעיים המתרחשים בפה. כך, לאחר עקירה, נפער בלסת חלל כתוצאה מן המחסור בשן. הרופא יוצר חלל דומה לו בשעת ההשתלה, ואליו מוחדר השתל הדומה בצורתו לבורג, שיעטף כעבור זמן הדרוש להחלמה בעצם הלסת המתחדשת. באופן זה, ננעל השתל באופן המדמה שורש של שן אמיתית, שאינו זע ממקומו.
כאשר מסתיים תהליך הבנייה המחודשת של העצם סביב השתל, הוא משמש כבסיס להתקנה של גשר או כתר.

תכניות ההשתלה
ממש כשם שמבנה הפה שונה מאדם לאדם, כך שונים השתלים זה מזה. האנטומיה מכתיבה סוגים שונים של שתלים, המותאמים לכל מטופל באופן אישי.
כך למשל, ככל שהתארך זמן ההמתנה מרגע אובדן השן ועד להשתלה, כך גדל הסיכון שנוצרה ספיגת עצם, וככל שפנה המטופל להשתלה סמוך למועד העקירה, כך גדלים סיכויי הצלחתו של הטיפול.

בנוסף, גם קצב תהליך הריפוי האינדיבידואלי המאפיין כל אדם, מהווה פרמטר בבחירת השתל המתאים לו, והוא תלוי באיכות העצם, במיקומו העתידי של השתל בפה, כמו גם בכוחות ובלחצים שיופעלו עליו.
השתלות שיניים מצריכות תכנון מוקדם כמו גם בניית התהליך הטיפולי, וכל זאת תוך כדי שיתוף פעולה בין הרופא המשקם ורופא כירורג, לשם אבחון אישי ומדויק.

שיטות טיפול
לא רק השתלים שונים, אלא גם שיטות ההשתלה המיושמות על כל אדם.
השתלות שיניים הנפוצות ביותר מתפרשות על פני שני שלבים, במהלכם מורכב השתל בלסת, וכעבור זמן חושפים אותו. הנטייה הטבעית של בני האדם היא לשאוף לקיצור תהליכים ככל האפשר, במיוחד כשמדובר באיכות חיים.

האפשרות לבצע העמסה מיידית היא ברת ביצוע, מה גם ששיטה זו מאפשרת למטופל תפקוד נוח יחסית באופן מיידי ודילוג על שלבי ביניים. אך השימוש בשיטה זו תלוי במספר תנאים הכרחיים, ונתונה לשיקולו של הרופא המטפל.


מופיע ב: תוכן שימושי

דילוג לתוכן