ידיות לדלתות

השפה העברית זיכתה אביזר קטן ופשוט בשם המחייב "ידית", כמו היה המשך ישיר לגוף האדם ולא פריט ריהוט המחובר לדלת. על ידיות לדלתות מוטלת אחריות כפולה: הן לשמש כדי לפתוח ולסגור דלתות וארונות כחפצנו בנוחות ובקלות, והן לתפקד כחפץ נוי דקורטיבי נעים לעין המוסיף לאווירה ותורם לסגנון הבית.

סוגים של ידיות לדלתות

מלוא הנגישות במלוא הרגישות
בשונה מחפצים מכאניים אחרים שאופן פעולתם זהה, ידיות לדלתות מיוצרות במגוון של צורות ובשלל סגנונות פתיחה וסגירה. אחת הסיבות לכך נובעת בדיוק מן המחויבות המשתמעת מן השם: עליהן להתאים לידיהם של דרי הבית. כך למשל, כאשר בבית יש ילדים קטנים, חשוב להתאים את הידיות לרמת התפתחותם המוטורית, כך שיזכו בעצמאות בחלל הביתי מצד אחד, ויהיו מוגנים מפני פגעים ותאונות מאידך.

התנהלות חופשית ברחבי הבית מקנה לילדים תחושה של ערך עצמי וביטחון, החשובים להתפתחותם התקינה. באותה נשימה, יש להקפיד ולתכנן מראש ידיות המותאמות לבעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים, כך שיוכלו להתנייע ללא סיוע במקסימום נגישות.

סוגים של ידיות לדלתות
הידיות הנוחות ביותר לתפעול הן ידיות ההנפה, ועל כן מקובל להתקין אותן בדלתות כניסה, כך שיאפשרו לילדים או לאנשים בעלי מגבלה תנועתית את מרב הנגישות. עם זאת, ידיות כפתור עגולות הן ידיות בעלות התאמה ארגונומית למבנה כף היד ועל כן נוחות ביותר לתפעול. פעולת האחיזה האוטומאטית היא ההשראה לעיצוב המעוגל כמו גם הסיבה להיותן של ידיות אלו בשימוש נרחב במיוחד. על הידיות למלא את הפונקציות היום יומית הנדרשות מהן כמו גם לספק גימור וליטוש לעיצוב הדלת.

הדיאלוג התמידי בין דלתות לידיות
רוב הדלתות מתאפיינות בשטח פנים רחב בעל משטח אחיד, ישר וחד בדרך כלל, על כן, ידיות לדלתות מקנות למראה ההומוגני מעין קימור מעוגל המרכך אותו. בתוך הקומפוזיציה ה"חלקה", מתפקדות הידיות כאלמנט השובר את הקו ומחלק את האינפורמציה הויזואלית למקטעים. על כן, יש לזכור כי ידיות מושכות את העין בשל היותן נקודת מוצא וכן בשל השוני ולעתים אף בשל הניגוד בינן לבין הדלת. רוב הידיות עשויות מחומר השונה בהרכבו מזה של הדלת עצמה,צבען שונה, הטקסטורה שלהן אחרת, ועל כן מועצמת נוכחותן.

בוחרים את הידית הנכונה
כאמור, הידיים שלנו מתווכות בינינו לבין רוב תפקודי היום יום, ועיקר הפעולות שבשגרה מתבצעות באמצעותן. באותה מידה, באמצעות הידית, על אף מימדיה ביחס לדלת, ניתן לשלוט בתנועת הדלת כולה, במידת הפתיחה שלה ובאופן סגירתה. בשל חשיבותן הרבה של הידיות, ישנם מספר פרמטרים שחשוב לדעת לפני שבוחרים את הידיות הנכונות לדלתות הבית.

ראשית, יש לאפיין את צרכיהם של דרי הבית ועל פי אותם צרכים לבחור את מנגנוני הידיות כך שיתאימו לכולם. ניתן לבחור במנגנון עם נעילה או עם מגנט, כך שיתאימו לתפקודים השונים של חדרי הבית. מעבר לכך, מומלץ לבדוק מהו החומר הדומיננטי בסביבותיה של הדלת כמו גם הצבעים השולטים בה, על מנת לקבוע האם לבחור ידיות מנירוסטה או מברזל. במידה ומדובר בדלתות לחדרי שירותים ומקלחת, מומלץ לבצע חיפוי של פולימר כדי למנוע פגעי מים ולחות, שבסופו של דבר עלולים לכרסם גם בדלת ולפגוע בה.


מופיע ב: תוכן שימושי

דילוג לתוכן