מכשירי שמיעה

מכשירי שמיעהלא פעם אנו משתמשים במילים "נוגע" או "צובט" כדי לתאר חוויה מוסיקאלית, ולא במקרה: עקרון הפעולה של חוש המישוש והשמיעה הוא זהה, משום ששני חושים אלו מזהים לחץ המופעל עליהם על ידי רצפטורים מיוחדים. כאשר השמיעה נפגעת, אנו חשים לא פעם כי איבדנו מגע עם העולם והנתק קשה מנשוא.

הרכבתם של מכשירי שמיעה משיבה לנו את היכולת לתקשר באופן מאוזן ולהתמצא שוב במרחב.

במלוא חושינו
בתהליך השמיעה, גלי הקול הנישאים באוויר מפעילים לחץ על שעריות רגישות הממוקמות באוזן הפנימית ,וכך אנו יכולים לקלוט את הצלילים סביבנו. את הצלילים הנמוכים מאוד אין באפשרותם של הקולטנים לעבד, וכך אנו זוכים "לשמוע" צלילי בס דרך הגוף ולחוש אותם מרעידים אותו.

ירידה משמעותית בשמיעה פוגעת באפשרות לקלוט את צלילי הדיבור ואת התדרים הגבוהים, והיא פוגעת באיכות החיים ומקשה עליהם מאוד.

הנוף הטכנולוגי
ליקויי שמיעה יכולים להופיע בכל גיל, אם כי הם נפוצים יותר בקרב אנשים בגילאי 60 ומעלה. עם ההתפתחות הטכנולוגית הכבירה, ניתן להרכיב כיום מכשירי שמיעה הסמויים מן העין, ולתפעל אותם בקלות רבה.

אם בעבר, חששו לקויי שמיעה צעירים להשתמש במכשירי שמיעה באופן גלוי פן יהיו מושא ללעג, הרי שבעידן טכנולוגי כזה שלנו, מדובר בעוד "גאדג'ט". רוב האנשים המסתובבים כיום ברחוב צמודים לטלפון נייד, אוזניות מסוגים שונים ושאר אביזרים המורכבים על האוזן או בתוכה, כך שלקויי השמיעה אינם חריגים עוד בנוף.

הדגמים הרבים הקיימים בשוק מציעים תוספות טכנולוגיות מפתיעות, כגון מנגנונים להפחתת רעש, תקשורת בין מכשירים ועוד.

כולו אוזן
אחד הפרמטרים שחשוב לזכור בעת התאמה של מכשירי שמיעה הוא היות האוזניים האנושיות שונות זו מזו לא רק במבנה שלהן, אלא בעיקר באופן הקליטה והעיבוד. גם השמיעה היא, אם כן, ענין אינדיבידאולי, וצליל שנעים לאוזנו של אדם אחד ייתפס כצורמני לאוזנו של האחר. על כן, התאמה אישית של מכשירי שמיעה מצריכה קשב רב לצרכים האישיים, הן מצד המכון האודיולוגי והן מצדו של לקוי השמיעה עצמו.

פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא הצורך ביצירה של שמיעה מאוזנת, ומשום כך, אין להסתפק במכשיר שמיעה אחד אם השמיעה לקויה בשתי האוזניים. אנשים רבים נרתעים מן התחושה של עצם זר בתוך אוזנם על בסיס קבוע, ועל כן יש צורך בתקופת הסתגלות, במהלכה מתרגלים לא רק למכשירי השמיעה עצמם אלא גם לעצם השמיעה עצמה, שכן העוצמה והחדות של קליטת העולם עשויה להיות חוויה מבהילה.


מופיע ב: תוכן שימושי

דילוג לתוכן