עיצוב פנים

כאשר אנו בוחרים לנו חלל לגור בו, אנו בוחרים למעשה את קווי המתאר שלתוכם נוצק התוכן, הלא הוא סגנון העיצוב התואם לאופיינו, וטעמנו האישי. בכוחו של עיצוב פנים העונה על צרכינו הן מן ההיבט התכליתי והן מן ההיבט הוויזואלי, להקנות לדיירי הבית איכות חיים ורווחה לאורך שנים.

עיצוב פנים לסלון הבית

יש חיים במרכז

אחד החדרים המזוהים ביותר עם אירוח וחברותא הוא הסלון. בשל היותו חלל המשותף לכל תושבי הבית, עליו לענות על מספר רב של צרכים, הן של אלו המשתמשים בו ביום יום, והן על אלו של המשתמשים המזדמנים אליו. הסלון הוא, אם כן, לבו של הבית ומרכז של חיים עבור תושביו, במיוחד משום שאליו מתנקזים אנשים מכל שאר החללים.

כך, בעוד כל אחד מדיירי הבית קובע את האופן שיעוצב החלל הפרטי שלו במרחב הביתי, הרי שעל הסלון לזכות בעיצוב שיתאים לכולם. על כן, עיצוב פנים של סלון הוא אחד האתגרים המשמעותיים ביותר בעת עיצוב הבית.

קטן אבל מעוצב

אחד הפרמטרים המשפיעים ביותר על עיצוב פנים של סלון הוא גודלו של החלל. במיוחד בערים הגדולות שהלכו והתרחבו, הצטמצם המרחב של החלל המשותף עם השנים, ועיצובו מצריך כיום מידה לא מבוטלת של יצירתיות ומעוף. גם אם החלל של הסלון הוא קטן, אין פירושו של הדבר פשרה בכל הנוגע לעיצובו.

דרך אמצעים פשוטים, כגון משחקי תאורה או שימוש בגוונים בהירים, ניתן לייצר תחושה של מרחב ולמנוע הרגשה של צפיפות או מחנק. בנוסף, יש להקפיד ולהימנע מעומס של פרטים בסלון קטן, או מרהיטים כבדים או כהים.

השמש היא בפנים

מרכיב חשוב בעת עיצוב פנים של סלון הוא עיצוב התאורה. ראשית, מקורות האור הטבעיים הם הנכס של כל חלל באשר הוא, ויש לנצלם באופן מרבי, להדגיש אותם ולהשתמש בהם בכל הזדמנות אפשרית.
אור טבעי מקנה תחושה של חלל מרווח, ועל כן, לעתים הרחבה קלה של חלון תשנה את חזותו של הסלון כליל.

למרות כל האמור לעיל, ישנם חללים הסובלים מעודף של אור חיצוני, העלול להציק לנוכחים ולנסוך בהם תחושת אי נוחות. במצב זה, ניתן לתלות וילונות שקופים ועדינים שיחסמו במעט את האור החודר מבחוץ ויעמעמו אותו.

גופי התאורה יותקנו תמיד ביחס לאור הטבעי על מנת לאפשר פיזור נכון שלו, החל ממנורות שולחן וכלה בפמוטי קיר. לכל גופי התאורה באשר הם ישנה נוכחות בחדר, על כן יש להקפיד ולמקם אותם בחוכמה.

כך למשל, מנורות רצפה מהוות תוספת אך אינן מקור האור הבלעדי בחדר. תפקידן הוא להאיר אזורים מוצללים ולייצר תחושה של מרחב. נברשות הן לא מקור אור בלבד אלא אמירה של ממש, ונוכחותן הדקורטיבית מושכת את העין כלפי מעלה ומעניקות עומק לחלל.

עיצוב פנים נכון של הסלון יזכה אותו במעמד של מדורת השבט הביתית, והוא ישמש כרקע לשעות רבות של זיכרונות יפים.


מופיע ב: תוכן שימושי

דילוג לתוכן