עצים להסקה

קמין בוער עם עצים להסקהחימום הבית בחורף על ידי עצים להסקה זו אחת מצורות החימום הנעימות שיש. כדי לבלות בחורף בבית מול הקמין מבלי להיחנק – תרתי משמע (מתשלום ומעשן), מוזמנים לקרוא את המדריך לרכישת עצים להסקה לפני שאתם קונים.

קניית עצים להסקה תוצרת חוץ

בארץ נהגו בעבר להסיק בעיקר עם העצים המקומיים: עצי הדר, זית, אורן ואקליפטוס. כיום ידוע שהעצים הללו אינם מתאימים להסקה – הם רכים יחסית, בוערים ומתכלים מהר ומכילים אחוז שרף גבוה הגורם לעשן.

בשנים האחרונות השוק נפתח ליבוא של עצים להסקה שמתאימים יותר לחימום: עץ אלון, בוק (אשור), אדר (מייפל) ועוד. אלו עצים צפופים עם זמן בעירה ארוך, מותירים מעט אפר ועם אחוז שרף נמוך. עץ אורן אמנם זול יותר מאשר עץ אלון, אבל קוב של עץ אורן יבער פחות זמן מאשר קוב של עץ אלון או בוק.

מידת הלחות הרצויה בעצים להסקה

כמו בכל מדורה כך גם בקמין הביתי – עצים לחים יגרמו לעשן ואף לכיבוי האש. מידת הלחות המומלצת לעצי ההסקה היא פחות מ 20% – יש להקפיד שלא לחרוג מכך. יש מגוון של המלצות כיצד לייבש עצי הסקה לחים, אך זה עשוי לקחת חודשים. בדרך כלל רק בליל חורף קר וסוער יתגלה שהעצים לחים מדי…

מומלץ לרכוש מכשיר למדידת לחות בעצים – זהו מכשיר זול אבל בעל תרומה גבוהה יחסית לאיכות החיים של בעלי קמין.

חיטוי עצים להסקה

עצים להסקה שנכנסים הביתה חייבים להיות מחוטאים! עצים שאינם מחוטאים עלולים להכיל מזיקים שונים (טרמיטים ותולעים למשל) שיכולים לעבור לשאר הרהיטים והארונות בבית ולהרוס אותם.

קיימות שתי שיטות עיקריות: חיטוי עצים על ידי גזים רעילים וחיטוי על ידי חום. חשוב לוודא מראש שהעצים להסקה מחוטאים בחום בלבד.

איזה גודל עץ מתאים לקמין?

נתון חשוב נוסף הוא הגודל של עצים להסקה: על העצים להגיע יבשים, מבוקעים ובגודל של כ 35 ס"מ (פלוס מינוס). עצים גדולים מדי לא ייכנסו לקמין ויהיה צורך לחתוך אותם. עצים קטנים מדי יתכלו מהר וישאירו אפר רב, לכן כדאי לדרוש אספקה של עצים להסקה בגודל אחיד ומתאים.

מארז הפתעה (לא נעימה): כמה עצים יש בקוב?

בעיקרון העצים מסופקים לפי מידת נפח של קוב, אבל התחום פרוץ וכל ספק מודד אותו אחרת.

ההמלצה היא פשוטה וחד משמעית: לרכוש מארזים של עצים להסקה בגודל אחיד בלבד, מסודרים בצפיפות בתוך מארז עץ. בשום אופן לא להסכים לאספקה בשקים או בתפזורת – אלו השיטות היקרות והבזבזניות ביותר.

כדי ליהנות מחורף חם, קל ונעים, לחסוך כסף ועוגמת נפש אתם מוזמנים לעקוב אחר ההמלצות:

  • לוודא שאחוז הלחות בעצי ההסקה נמוך מ 20%
  • לוודא שהעצים מחוטאים
  • יש להקפיד על עצים באיכות טובה ולוודא שהמארז קשיח וצפוף
  • לבדוק מראש מה משך האספקה והאם המארזים מגיעים עד פתח הבית
  • עצים להסקה מזמינים בתקופות האביב\קיץ, כשיש מבצעים והמחירים בירידה
  • מומלץ בחום: לברר בסביבה הקרובה ולמצוא ספק עצים אמין ואיכותי

 


מופיע ב: תוכן שימושי

דילוג לתוכן