פרזול

גם לאחר שקמו פסי ייצור יעילים המנפיקים ברגים ומסמרים לכל דורש, נותרה עבודת הנפחות הקרויה גם פרזול, תחום אמנות המתבצע במלאכת יד מוקפדת.
אלמנט פרזול מברזל
היסוד המתכתי
מגוון רחב של מתכות הן ראויות ומתאימות למלאכת הפרזול, כאשר לכל אחת מהן תכונות הבאות לידי ביטוי במוצא המוגמר, כמו גם בתהליך היצירה עצמה. מלבד דרגות שונות של גמישות, רכות ותהליכי עיבוד, גם עלויותיהן של המתכות משתנות בהתאם למידת שכיחותן בטבע.

תוצרי מלאכת מחשבת זו של עיצוב במתכת, משלבים אלמנטים אמנותיים לצד מילוי של צרכים פרקטיים, ובכך נותנים מענה נרחב לאפיון הבית וסגנונו. העיצוב הביתי מושפע עמוקות מן השימוש במתכת, הן בפרטים הקטנים כגון ידיות לדלתות או תומכים דקורטיביים למדפים, והן בעת התקנתן של מעקות או סורגים.

אמנות היום יום
פרזול אמנותי פותח כר נרחב של שילובים בין המתכת לאלמנטים טבעיים אחרים כגון עץ, אבן או זכוכית, ובעצם לייצר ניגודים של צבעים וטקסטורות או להבליט אלמנטים על פי בחירה. בנוסף, תודות למלאכת יד עתיקה זו, ניתן להזמין על פי מידות אישיות ובהתאם לסגנון המועדף, לבחור בצבעים האהובים ולקבוע את הטון ביחס לבית כולו.

אמנות הפרזול דורשת מבעל המלאכה מיומנות רבה, ניסיון והבנה בתחום, משום שדי בבחירה שגויה של סוג המתכת לביצוע העבודה ואפילו צביעה רשלנית, כדי לקצר את תוחלת חיי המתכת ובעמידותו של המוצר הסופי. יש לזכור, כי חלק ניכר מן המוצרים חשופים לפגעי מזג האוויר, וכל כרסום של לחות והתפתחותה של חלודה פוגמים בעמידותה של המתכת, וכאשר מדובר במוצר כגון מעקה או סורג, ביצועה של עבודה מוקפדת היא בעלת חשיבות מכרעת.

צירים על ציר הזמן
על פי רוב, בעת עיצוב הבית עלינו לשלב בין השאיפה לאסתטיקה לבין הכרח הפרקטיקה, ועל כן מומלץ להכיר את מבחר מוצרי הפרזול הקיימים בשוק. מוצרים אלו פזורים בכל חלקי הבית כמעט וגם בחצר, והם מהווים תשתית, יסוד ובסיס לקיומם התקין של הרהיטים, הדלתות וכל הסביבה המיידית שלנו. תרומתם לאיכות חיינו היא משמעותית, על אף שהם נסתרים מן העין לעתים קרובות, ורחוקים מן התודעה. יש לזכור כי מאחורי כל חלון שנפתח ונסגר בקלות ובשקט עומד ציר מתכת, המאפשר לו לבצע את הפעולה היום יומית הזו.

צירי פרזול הם לא פעם הפתרון לעיצוב נוח ולמיקסום הנגישות אל שטח הפנים, שכן הם מאפשרים הרחבה של זוויות הפתיחה, הן של דלתות והן של חלונות.
דוגמה אחרת לייעול ולניצול מרבי של השטח הוא מנגנון, שפעולתו מתבססת על עקרון של בוכנה, והוא מאפשר את פתיחת דלתותיהן של ארונות גבוהים כלפי מעלה.

הפרטים הסמויים מן העין
החלפתם של מוצרי פרזול הם לעתים התשובה הניצחת לרענון עיצוב הבית. מפתיע לגלות כיצד אותם פרטים קטנים ולכאורה שוליים, תופסים נפח דקורטיבי רב השפעה.

לעתים, יש מי שמשקיע בשיפוץ כולל של הבית, אך בלהט השינויים, ההתמודדויות עם בעלי מקצוע וההוצאות הרבות, נשכחים הפרטים הקטנים. וכך, יוצא שהושקעו בדלתות חדשות סכומים נכבדים, אך הזנחת הידיות מפחיתה מן האימפקט הרצוי. פרטים קטנים אלו יש לתכנן מראש, משום שהתמונה השלמה אינה מלאה בלעדיהם.


מופיע ב: תוכן שימושי

דילוג לתוכן