קורסים מקצועיים

מערכת החינוך פועלת להאחדה, כלומר: סביבת לימודים הומוגנית שמתנקזת להסמכתם של התלמידים לבצע מטלה אחת מרכזית: תעודת בגרות. למרבה הצער ולמרבה המזל, שיטה זו אינה מתאימה לכולם, שכן המערכת מורכבת מאינדיבידואלים רבים בעלי יכולות שונות, תחומי עניין שונים ואף טמפרמנט אחר.
עבור אלו ש"נפלו בין הכיסאות" של מערכת החינוך הפורמלי, מוצעים קורסים מקצועיים המכשירים אנשים למקצועות בתחומים רבים ומגוונים.
שלט קורסים מקצועיים
פוסעים במסלול הישראלי
בחינות הבגרות מתקיימות בגיל ההתבגרות, גיל בעייתי לכל הדעות, שלימודים לא תמיד נמצאים בראש סדר העדיפויות במהלכו. עם זאת, כעבור מספר שנים, יש כאלו שמתחרטים על משובות הנעורים, על הזמן המבוזבז שלא ישוב ועל הצורך בתכניות קונקרטיות ובעלות תכלית לעתיד. לעתים קרובות, השלמת הבגרויות היא אינה אפשרות מעשית, הן בשל קשיים כלכליים והן מטעמים אחרים. לפיכך, מוסדות רבים מציעים קורסים מקצועיים שתעודת בגרות היא אינה אחד מתנאי הקבלה, משום שלא מדובר בלימודים אקדמיים אלא ממוקדי מקצוע.

על גאונים, על דגים ועל עצים
לאלברט איינשטיין מיוחס המשפט "אם תשפוט דג על פי יכולותיו לטפס על עץ, הוא יחשוב שהוא טיפש". ואכן, בתוך המסגרת הבית-ספרית האחידה, רבים מוצאים את עצמם משועממים או נכשלים, וסוחבים עמם תחושות קשות שלערך עצמי נמוך לאורך שנים, ולא בצדק.
כיום, מערכת החינוך מוגבלת ביכולתה לתת מענה לצרכי הפרט, על כן, בהמשך מהווים קורסים מקצועיים גלגל הצלה עבור אלו שמוצאים את התשוקה שלהם בנישה מסוימת ולאו דווקא בלימודים אקדמיים. באותה נשימה, אולי כדאי להזכיר משפט אחר של איינשטיין: "דמיון חשוב יותר מידע". ואכן, מקצועות חופשיים רבים אינם נסמכים על ידע אלא על יצירתיות ומעוף, ומבלעדי אותם אנשים האוחזים במקצועות אלו, היה עולמנו משעמם וחד גוני.

מקצוע ללא דיחוי
בדרך כלל, אחת המטרות של לימודים באקדמיה היא חשיפה לתחומי משנה רבים, ובעצם לרכוש השכלה כללית לצד התחום המרכזי הנבחר. לעומת זאת, קורסים מקצועיים מרכזים באופן חד וממוקד את כל ההכשרה הנדרשת ללימוד המקצוע שבחרתם, כדי שניתן יהיה להתחיל לעבוד מיד עם תום הקורס.
בנוסף, להכשרות מקצועיות רבות אין תחליף בלתי אם קורס מקצועי, ביניהם רפואה משלימה למשל, רכש ולוגיסטיקה ואפילו ניהול רשתות או טכנאי שירות. הגדרת התחום המקצועי היא השלב הראשון והיא נשענת על תחומי העניין, השאיפות, התשוקות והמניעים האישיים של כל אדם, במסגרת היכולות שלו.

כאן לומדים בני אדם, לא מספרים
מלבד היתרון הבולט של קורסים מקצועיים המאפשרים להשיג מקצוע תוך זמן קצר, קיים גם ההיבט הכלכלי. לימודים אקדמאיים לא רק עולים ממון רב, אלא שהם מצריכים השקעה של זמן על חשבון השתכרות, ותקופה של הוצאות רבות לצד הכנסות מעטות. לעומתם, קורסים אלה הם קצרים יחסית, ועלותם נמוכה בהרבה. תוך שבועות או חודשים בודדים, ניתן להיות בעל מקצוע ואף לרכוש מקצוע מבוקש ומכניס.

יתרון נוסף בקורסים, חשוב לא פחות, הוא תנאי הקבלה, שגמישותם והסף שלהם מאפשר גם לבעלי לקויות למידה להתקבל ללא טרחה בירוקרטית. רובם המכריע של קורסים אלו אינו מצריך הצגתה של תעודת בגרות או ציון פסיכומטרי, וישנה התייחסות לקריטריונים אישיים המסתמכים על ראיון אישי.


מופיע ב: תוכן שימושי

דילוג לתוכן