רשלנות רפואית

כתב תביעה רשלנות רפואיתרשלנות רפואית היא בין הנושאים המשפטיים המורכבים ביותר לטיפול, אשר רבים הנפגעים ממנו בוחרים לוותר על זכויותיהם בשל החשש להיקלע למערכה משפטית מורכבת ויקרה, בה תוטל עליהם חובת ההוכחה אל מול מערכת רפואית המעניקה לעובדיה גיבוי ותמיכה.

על מנת להיכנס למערכה של תביעת רשלנות רפואית כדאי להבין היטב את המונח ומשמעויותיו, כמו גם להעריך את סיכויי ההצלחה של התביעה באמצעות איש מקצוע מנוסה.

מהי רשלנות רפואית?

 

המונח רשלנות רפואית נשען על חובתו החוקית והמוסרית של כל רופא להעניק את הטיפול הטוב ביותר למטופל, החל משלב האבחון וקביעת הטיפול, וכלה בביצוע ובמעקב לצד תשומת הלב והערנות. לא די באי עמידה של הרופא במחויבויות הללו, ועל מנת לקבוע רשלנות נדרש גם נזק מוכח למטופל.

הנזק יכול להתבטא באופנים הבאים:

 • נכות
 • לקות
 • החמרה של מצב רפואי קיים
 • אובדן כושר עבודה או כישורי חיים אחרים
 • כאב וסבל שלא לצורך
 • עוגמת נפש ופגיעה נפשית

הליך משפטי שנועד להוכיח רשלנות רפואית חייב להביא את שני הגורמים הללו ולהוכיח קשר ישיר ביניהם.

סוגי רשלנות רפואית

הריון ולידה

מקרים רבים הטוענים לרשלנות רפואית מונחים לפתחו של בית המשפט מדי שנה בנושאי הריון ולידה. ניתן לחלק את המקרים הללו לשתי קטגוריות עיקריות:

 1. התרשלות במהלך ההריון – מעקב הריון שגוי, ניתוח לא נכון של תוצאות בדיקות, אי מתן תשומת לב להריון בסיכון. תוצאות רשלנות זו יתבטאו במומים ומחלות של התינוק (תסמונת דאון, שיתוק מוחין, פיגור שכלי) שלא הובאו לידיעת ההורים מבעוד מועד, ובמקרי קיצון – מוות של העובר לפני או עם הלידה.
 2. התרשלות במהלך הלידה – אי תשומת לב למצוקות העובר או האם, הזנחה של מטופלות בסיטואציות שאינן שגרתיות, התעלמות מתלונות ועוד. תוצאות רשלנות מסוג זה עשויות להיות הרות אסון אף הן, החל מנזק פיזי קבוע לתינוק ולאם ועד מוות.

רפואת שיניים

רפואת שיניים היא ברובה רפואה פרטית ויקרה אשר כל אדם נזקק לה מעת לעת.

לצורך הבחינה נחלק את טיפולי השיניים לשתי קטגוריות:

 1. טיפולים רפואיים שוטפים, הנועדו לאפשר קיום אורח חיים שגרתי ושמירה על בריאות הפה (עקירות, סתימות, טיפולי שורש וכדומה).
 2. טיפולים משמרים אסתטיים, הנועדו לשמר ו/או ליצור מראה שיניים אסתטי ויפה.

רשלנות ברפואת שיניים יכולה להתבטא באופנים הבאים:

 • היווצרות זיהומים
 • עקירה מיותרת של שיניים נחוצות
 • שימוש לא מבוקר בחומרי הרדמה
 • הותרת פגמים אסתטיים

מקרה ידוע בעולם המשפטי בתחום רשלנות ברפואת השיניים מתייחס לפגיעה עצבית קבועה שנגרמה למטופל במהלך השתלת שיניים. בית המשפט בחן מקרה בו במהלך הטיפול, ולמרות ההרדמה, המטופל חש בכאב חד בעצמה גבוהה בלסת הימנית התחתונה.

הרופא המטפל שנתבע בחר להקל ראש ולהמשיך בעבודתו, ורק בסיום הטיפול, ולאחר צילום נוסף, נוכח לדעת כי פגע בעצב חשוף והביא לקיבוע מצב ההרדמה של הלסת לצמיתות. משמעות הדבר היא חוסר תחושה של המטופל בלסת הימנית, פגיעה אסתטית במראהו, באופן תזוזת הלסת, בדיבור ובאכילה.

בית המשפט קבע לזכות התובע פיצויים מצטברים בסך 120,000 ₪.

אבחון שגוי של מחלה

תהליך אבחון המחלה של המטופל הוא התהליך החשוב ביותר, אשר יכול להביא להצלת חיים. רשלנות רפואית הנוגעת לתהליכי אבחון יכולה לנבוע מאי התייחסות לתלונות המטופל, אי בחינה של המסמכים או אי תשומת לב לתסמינים אחרים.

חשוב לזכור כי רופאים הם לפני הכל בני אדם ולא כל אבחון שגוי הוא בבחינת רשלנות רפואית. על מנת להוכיח את רשלנות הרופא בתהליך האבחון יש להצביע על אי ביצוע פעולות מתחייבות מתפקידם דוגמת הפנייה לבדיקות נוספות ומקיפות יותר, וכן כאמור להצביע על הנזק שנוצר למטופל בעקבות זאת.

בתחום אבחון מחלות על ידי רופא קיימות הנחיות מוקפדות אף יותר הנוגעות לאבחון מחלות אצל ילדים. מאחר וילדים לא תמיד יודעים להביע במדויק את תחושותיהם ומכאוביהם, ההנחיה ומתווה הדרך לרופאים הוא לבצע בדיקות רחבות יותר על מנת לקבל תמונת מצב מדויקת ככל האפשר. הנחיות אלו יקלו במקרה הצורך לקבוע האם אבחון שגוי כזה או אחר מקורו ברשלנות רפואית.

ניתוחים פלסטיים

הניתוחים הפלסטיים הם בדרך כלל  ניתוחי בחירה אשר מתבצעים לא בשל הצרכים הרפואיים של המטופל אלא בשל רצונו לשיפור ושדרוג חזותי. ככאלה הם אינם מבוצעים כפעולת חירום, כי אם בתכנון מראש, מתקיימים פעמים רבות בזכות פעולות שיווקיות אגרסיביות של המכונים המבצעים ונשענים על אינטרסים כלכליים.

סיבות אלו אינן מהוות גורם מקל בעבור מכונים ומטפלים הנחשדים ברשלנות רפואית שכן חובתם למטופל במקרים אלו אינה פוחתת בשל הסיבות שהביאו אותו לשולחן הניתוחים.

כל אלו מביאים את בית המשפט לבחון מקרים של רשלנות רפואית בתחום זה בחומרה, ולבחון את כל פרטי ההליך החל משלב ההכוונה ויידוע המטופל בסיכונים וכלה בבחינת ההליך הכירורגי המבוצע, האסמכתאות שנושאים עובדי המכון, איכות ופיקוח על חומרי העבודה וכדומה.

למי כדאי לפנות כאשר עולה חשש לרשלנות רפואית?

על מנת להוכיח רשלנות כאמור יש צורך להוכיח פעולה רשלנית (או אי פעולה) לצד נזק שנגרם למטופל בפועל. חשוב לציין כי תביעה בגין רשלנות רפואית מכוונת אל הרופא המטפל לצד המוסד הרפואי שהנו בר אחריות לא פחותה.

לשם קידום ההוכחה יזדקק המטופל לליווי משפטי לצד ליווי רפואי. עם החשש הראשוני לקיומה של רשלנות מומלץ למטופל לפנות לעורך דין מומחה בתחום ולהיוועץ עמו.

מדובר בתיקים משפטיים בעלי ערך כלכלי רב, העשויים להוות פיתוי לעורכי דין רבים מתחומים שונים. חשוב לבחור בעורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית ובעל ניסיון מוכח, שכן להיכרות עם רזי המקצוע, עם המוסדות השונים ודרישותיהם ועם גישת בית המשפט לנושא תסייע בהצגת הדברים בדרך האפקטיבית שתביא לתוצאה הטובה ביותר.

עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית לא ימהר לאגד את המסמכים ולרוץ עמם לבית המשפט, אלא יבנה תהליך מסודר שיכלול חוות דעת מקצועיות, הוכחת נזק ופגיעה מהותית באורח החיים – שתהפוך את התביעה לברת תוקף ופוטנציאל כלכלי.

הפנייה למוסדות רפואיים ורופאים פרטיים בבקשה לקבל חוות דעת התומכות בטענת הרשלנות היא אינה דרך נכונה, וזאת בשל העובדה כי הרפואה אינה מדע המבטיח מאה אחוזי הצלחה. ישנם לא מעט מקרים בהם טיפול והליך רפואי הסתיימו בנזק ואפילו במוות ואין כל יכולת משפטית להפנות אצבע מאשימה כלפי הרופא המטפל. חוות דעת רפואיות יתייחסו להליך הטיפולי, לנזק ולשיקום הנדרש ויותירו לבית המשפט את הקביעה בשאלת הרשלנות.

עלויות הייעוץ והליווי המשפטי בתיקי רשלנות רפואית

לא יהיה זה אחראי לציין עלויות כוללות לתחום כה רחב, בו הליווי, הייעוץ והייצוג המשפטי יכולים להפוך את הקערה על פיה, ולשנות תמונת מצב שנראית כקבועה. ישנם עורכי דין שיביעו אמון בתיק, ויבחרו לגזור את שכר הטרחה שלהם מההישג ומהסכומים שיקבע בית המשפט לטובת מרשם, וישנם כאלו שלא יהיו מעוניינים להתנות את שכרם בהצלחות. הדרך הנכונה ביותר בעבור הלקוח היא לשלם לעורך הדין סכום ראשוני שאינו מופקע בעבור טרחתו ואת יתרת הסכום להתנות בתוצאה, באופן שיהיה הוגן לשני הצדדים.

קיימות בשוק גם חברות פרטיות שאינן משפטיות, המציעות את שירותיהן בהתמודדות עם מוסדות רפואיים וחברות ביטוח, אולם חשוב לדעת כי אין מדובר בייעוץ משפטי או רפואי אלא בעיקר בליווי בירוקרטי בהליכים מורכבים.

רק מי שעמד אל מול מגבלה פיזית, קושי או סיכון מהותי, יודע כי אין סכום כסף שבעולם שיעמוד כנגד בריאות תקינה ואורח חיים נורמטיבי שאינו מוגבל. יחד עם זאת, במקרים בהם הנזק כבר נגרם, הפיצוי הכספי לצד הצורך בצדק שיעשה, יכול ונכון שיקבל מענה במסגרת משפטית מסודרת.

למרות ההגנה שקיימת לרופאים בזכות עבודת הקודש שלהם שאף מותירה להם מרחב לטעות, בתי המשפט מבדילים בין טעות אנוש וטעות בשיקול הדעת לרשלנות ונותנים את המענה לבאים אל פתחם. במקרה הצורך חשוב לקבל ייעוץ מקצועי מוסמך, ליווי אמין ולהיות חשופים למידע הרלוונטי בשקיפות מלאה – לטובת מיצוי זכויותיכם.

 


מופיע ב: תוכן שימושי

דילוג לתוכן