תביעות נגד ביטוח לאומי

בכל שנה מוגשות מאות אלפי תביעות נגד ביטוח לאומי.

עורך דיןביטוח לאומי הינו מוסד סוציאלי מטעם המדינה, שנועד לאפשר לאזרחים הזקוקים לכך תמיכה כלכלית וחברתית. תביעות נגד ביטוח הלאומי ניתן להגיש בשל מגוון רחב של סיבות ונסיבות:

 • לידה
 • שירות מילואים
 • פיטורין – דמי אבטלה והבטחת הכנסה
 • מחלה – פיסית ו/או נפשית
 • פציעה, אובדן כושר עבודה
 • תאונה – אישית, תאונת עבודה או תאונת דרכים
 • נכות – מכל סיבה שהיא
 • קצבת זקנה
 • מוות, אלמנות, קצבת שארים
 • פגיעה בפעולת טרור

ובצמתים שונים בחיים בהם אנשים נזקקים לסיוע, לפיצויים ולקצבאות שונות מהביטוח הלאומי.

במאמר להלן נסקור מספר סוגים נפוצים של תביעות נגד ביטוח לאומי, ומה נדרש לעשות על מנת לקבל פיצויים הוגנים ולמצות את מלוא הזכויות של התובע, בהתאם לקבוע בחוק.

מועד הגשה אחרון של תביעות נגד ביטוח לאומי

תביעות נגד הביטוח הלאומי מוגשות למחלקות השונות במוסד בהתאם לנושא שלהן. לכל תביעה יש למלא טפסים מתאימים ולצרף מסמכים. לאחר שיתקבלו כל המסמכים הנדרשים, בדרך כלל יזמנו את התובע לוועדות הרפואיות, לשם החלטה בעניינו.

יש חשיבות רבה למועד הגשתן של תביעות נגד ביטוח לאומי. לדוגמה אם מישהו נפגע בתאונת עבודה ולא הגיש עבורה תביעה נגד ביטוח לאומי במשך יותר מ- 12 חודשים מיום הפגיעה, סביר להניח שתביעתו תידחה על הסף, מבלי שתיבדק כלל.

מכך ניתן להסיק על החשיבות הרבה לבדוק היטב ולהתעדכן בקשר לנושא שבגינו רוצים להגיש תביעה. הביטוח הלאומי הינו מוסד בירוקרטי: טפסים, פרוצדורות, תקנות – התובעים נדרשים לתשומת לב מירבית על מנת שיוכלו להגיש ולקבל הכרה בתביעות נגד ביטוח לאומי.

עורך דין לתביעות נגד ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הוקם מלכתחילה על מנת לספק רשת ביטחון סוציאלית לתקופות מורכבות בחיים, בעיקר בעיתות משבר. רוב האנשים שמגישים תביעות נגד ביטוח לאומי – עבורם או עבור בן משפחתם, נמצאים בתקופה קשה של חולי, חולשה והזדקקות.

באופן מתסכל זהו בדיוק השלב בו נדרש מהם להיות כמעט מומחים בכל הנוגע להגשת תביעות נגד ביטוח לאומי, זאת על מנת שיוכלו לקבל פיצויים או קצבאות חודשיות הנדרשות עבורם לטיפולים שונים ולשיפור מצבם הכלכלי.

ניתן בהחלט לראות את האבסורד הטמון במצב זה, שהרי יוצא שאנשים יוכלו למצות את זכויותיהם כמוגדר בחוק בתנאי שיכירו היטב את החוק…

בעיקרון תביעות נגד ביטוח לאומי יכולות להיות מוגשות ישירות על ידי התובעים ובני משפחותיהם.

על מנת להקל מעט על הקהל הרחב את תהליך הגשת תביעות נגד ביטוח לאומי, הוגדר סטטוס של עורך דין ביטוח לאומי – זהו עורך דין שהתמחה בדיני נזיקין ובמקביל הוא גם מכיר היטב את ביטוח לאומי על שלל החוקים והתקנות שלו.

תאונות הן אחת הסיבות הנפוצות להגשת תביעות נגד ביטוח לאומי ולכן התמחות ספציפית נוספת היא של עורך דין תאונות: הוא מיומן בנזיקין, בביטוח לאומי וכן בנושאים הספציפיים של:

 • תאונות דרכים
 • תאונות עבודה
 • פציעות ותאונות אישיות

בעת הגשת תביעות נגד ביטוח לאומי מומלץ מאוד ואפילו נדרש ללוות את התהליך עם עורך דין ביטוח לאומי או עורך דין תאונות, או לפחות להתייעץ איתם. השירות כרוך כמובן בתשלום, אך לרוב הוא משתלם יותר מאשר להגיש תביעה לבד.

תביעה נגד ביטוח לאומי במקרה של תאונת דרכים

תאונות דרכים קורות לאנשים בכל הגילאים. מעורבים בהן גם אנשים שמעולם לא נזקקו לרופא לפני כן. מספיק רגע של חוסר תשומת לב על מנת לשנות ולהפוך חיים שלמים של יחידים ושל משפחות מהקצה לקצה: פציעות בדרגות חומרה שונות, אובדן כושר עבודה, נכות – זמנית או קבועה ואף מקרי מוות חו"ח.

פגיעה שקורית כתוצאה מתאונת דרכים אמורה להיות מכוסה על ידי ביטוח החובה של הרכב, אך לעיתים נדרש להגיש בגינה גם תביעות נגד ביטוח לאומי לשם קבלת פיצויים או קצבאות, למשל תביעה לקצבת נכות, או כאשר נדרשת הכרה בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה וכדומה.

להלן הנחיות מומלצות להתנהלות, שיסייעו לכם גם במקרים של תביעות נגד ביטוח לאומי:

 • מיד לאחר שקורית תאונת דרכים יש להתקשר עם סוכן הביטוח בחברה בה מבוטח הרכב
 • כדאי לאסוף עדויות בשטח – מצולמות, וכן פרטים של עדי ראייה לתאונה
 • חובה לגשת לטיפול רפואי – גם אם אין פגיעה מורגשת, ולהדגיש שזה בעקבות תאונת דרכים
 • יש לגשת לקבל אישור מהמשטרה לתאונה, ואם היה פינוי באמבולנס – גם ממנו

מומלץ גם להתקשר לעורך דין תאונות מיומן מיד לאחר התאונה, על מנת להתייעץ איתו ולקבל ממנו הנחיות ברורות לפעולה.

באשר לחובה לגשת לטיפול רפואי לאחר תאונת דרכים – כל עורך דין ביטוח לאומי יוכל ודאי לספר לכם על עשרות תביעות נגד ביטוח לאומי שהוגשו בעקבות קשיים וכאבים שהתעוררו רק מספר חודשים לאחר תאונת דרכים, ואז כבר היה קשה לשחזר את הפרטים הרפואיים וליצור קשר ישיר וברור בין התאונה למגבלות ולכאב. יש חשיבות רבה לדוח הרפואי לאחר פגיעה בתאונת דרכים. אין הכוונה כמובן "להמציא" פגיעות שלא קיימות, אבל כדאי שתשמרו היטב על זכויותיכם.

תביעה נגד ביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה

תאונות העבודה וההכרה בהן זה נושא סבוך ומורכב.

יש חשיבות להכרה של ביטוח לאומי בפגיעה כתאונת עבודה: במקרה של תאונת עבודה הביטוח הלאומי ישלם על אובדן כושר עבודה ועל כל ההוצאות הכרוכות בפגיעה.

תביעות נגד ביטוח לאומי יכולות להיות מוכרות כתאונות עבודה גם במקרים הבאים:

 • מחלות מקצוע – שקרו בשל העבודה או בעקבות העבודה והתנאים בה
 • תאונות דרכים שקרו במהלך יום העבודה (כולל בדרך לעבודה וממנה) או בעת שליחות מהעבודה

המלצה: כאשר קורית פגיעה הקשורה במישרין או בעקיפין לעבודה ושעשויה להיות מוכרת כתאונת עבודה – פנו מיד לעורך דין תאונות מנוסה. במקרה שאתם נדרשים להוכיח מחלת מקצוע או להוכיח שתאונת דרכים היא גם תאונות עבודה – פנייה לעו"ד זה בגדר חובה. קשה מאוד לקבל הכרה בתביעות נגד ביטוח לאומי בנושאים הללו, על אחת כמה וכמה אם מגישים תביעות לבד.

עו"ד בתביעות נגד ביטוח לאומי

על מנת להגיש תביעות נגד ביטוח לאומי – בכל נושא, עליכם:

 • למלא את הטפסים הרלוונטיים בביטוח לאומי לנושא הספציפי של התביעה
 • לצרף מסמכים רפואיים, חוות דעת של מומחים (לרוב נדרשים מסמכים מקוריים)
 • לעבור ועדה רפואית של ביטוח לאומי אשר תקבע את דרגת החומרה של מצבכם ואת גובה הפיצויים או הסיוע לו אתם זכאים

בכל שנה מוגשות מאות אלפי תביעות נגד ביטוח לאומי. על אף כל הכוונות הטובות העומדות בבסיס פעולתו של מוסד זה, אם אתם רוצים למצות את מלוא זכויותיכם ולקבל סיוע ופיצוי ההולמים את מצבכם – פנו לעורך דין ביטוח לאומי. עורך דין עולה כמובן כסף, לרוב מדובר באחוז מסוים מהפיצויים שתקבלו.

ליווי של עורך דין בתביעות נגד ביטוח לאומי יהפוך את כל תהליך התביעה לקל ומדויק יותר, יש סבירות גבוהה שתביעתכם תתקבל ואתם תוכלו לקבל פיצויים גבוהים לאין ערוך מאשר הייתם יכולים לקבל לבד.


מופיע ב: תוכן שימושי

דילוג לתוכן